CATEE 2016 Program

To view the program agenda, please click here.

CATEE 2016 Conference Tracks

Air Quality Energy Efficiency Renewable Energy Cross-Cutting Categories

Monday, Dec. 19 – Pre-Conference Workshops

9:00am – 12:00pm

Continuous Commissioning® WorkshopHosted by Texas A&M Energy Systems Laboratory

The trademarked Continuous Commissioning® (CC®) process, developed by the ESL, focuses on the optimization of public, commercial, and institutional building operations. The CC® process has been implemented in hundreds of buildings around the world in various climates.

Solar for Local and State Governments Workshop – Sponsored by Performance Services

A plain English discussion about solar energy for government, business leaders and owners, fire & code officials, energy engineers & managers .. and others.

1:00pm – 4:00pm

ERI, IC3, and IECC 2015 Workshop – Hosted by Texas A&M Energy Systems Laboratory

This workshop provides a detailed overview into the use of the IC3 calculator to demonstrate compliance with the 2015 International Energy Conservation Code. 

Energy Efficiency Workshop for Local Government – Sponsored by McKinstry

This workshop will provide city, county administrators, facility managers, energy managers and other public sector officials with some of the latest strategies, methodologies, and benchmarks that lead towards a “best-in-class” 2020 Vision for local government facilities. 

Solar Tour – Mission Solar and Alamo 1 Solar Farm & Grid Storage Battery

Tuesday, Dec. 20 – Day One of Conference

 7:30am Registration & Information Desk Open
 8:30am – 6:30pm Expo Arena Open
8:30am – 10:00am

CATEE 2016 Opening General Session

  • Welcome – Betin Santos, CATEE Executive Director
  • Welcome – City of San Antonio, Invited
  • Host Utility – Rick Luna, CPS Energy
  • Opening Keynote – John Tooley, Advanced Energy
10:00am – 10:30am Networking Break
10:30am – 11:45pm Concurrent Breakout Sessions:
Emerging Technologies ShowcasePanel Chair: Eddy Trevino, SECO
  • UTSA Flow Batteries Project – Dr. Juan Gomez, UTSA
  • 1MW Grid-Scale Solar Storage Project – Byungwook Lee, OCI Solar
  • Geothermal Power and Desalination – James Jackson, Thermal Energy Partners
Energy and Water – Two Sides of the Same Coin – Panel Chair: Kate Zerrenner, EDF
  • Why Does the Energy-Water Nexus Matter? – Kate Zerrenner
  • Pecan Street Water Efficiency – Brewster McCracken, CPS Energy
  • Water/Energy Resources – Karen Guz, San Antonio Water System (SAWs)
  • CPS Energy and Water Efficiency – Kim Stoker, CPS Energy
Overview of Renewable Energy in Texas – Panel Chair: Melissa Miller, President, TREIA
  • Overview of Wind Energy in Texas – Susan Sloan, American Wind Energy Association
  • Overview of Solar Energy in Texas  – Charlie Hemmeline, Texas Solar Power Association
  • Overview of Geothermal Energy in Texas – Dustin Gregoire, Bosch Thermotechnology
  • Overview of Energy from Landfill Gas in Texas – Paul Pabor, Waste Management
11:30am – 1:00pm        Lunch Presentation – State of The State
  • Dub Taylor, State Energy Conservation Office (SECO)
  • “State of The State” – Dr. Jeff Haberl, Energy Systems Laboratory, TEES  & College of Architecture, TAMU
1:00pm – 2:15pm Concurrent Breakout Sessions:
Regional and Community Programs – Panel Chair: Nicholas Jones, AACOG
  • AACOG Regional Efforts – Nicholas Jones, AACOG
  • City of San Antonio Sustainability Plan – Doug Melnick, City of San Antonio
  • 2030 Districts in Texas – Elizabeth Kertesz, SPEER
  • SECO Regional Benchmarking Tool – Jennifer Ronk, HARC
Texas Energy Manager’s Association: Defining Sustainability to Develop a Sustainability Management – Panel Chair: Ashley Williams, City of Temple
  • Paul Bucker, Bryan ISD
  • Paul Raabe, Northeast ISD
  • Keith Ordeneaux, City of Pearland & Pearland ISD
Utility Perspectives on Renewable Energy – Panel Chair: Steve Wiese, Frontier Associates
  • Transmission and Distribution Utilities and Retail Electricity Providers – Steve Wiese, Frontier Associates
  • Electric Cooperatives’ Engagement with Renewable Energy – Ingmar Sterzing, Pedernales Electric Cooperative
  • Municipal Utilities’ Engagement with Renewable Energy – Denise Keuhn, Austin Energy and Chris Foster, Georgetown Utilities System
2:15pm – 2:45pm Networking Break
2:45pm – 4:00pm Concurrent Breakout Sessions:
Central Texas Corridor – Panel Chair: Ana Sandoval, Air and Health Collaborative of San Antonio
  • Andrew Hoekzema, CAPCOG
  • Allie Blazosky, Alamo Area MPO
  • Colin Leyden, EDF
  • Nicholas Jones, AACOG
Research and Compliance Tools for Energy Codes – Panel Chair: Fred Yebra, SECO
  • Introduction of the TX A&M IC3 Energy Code Compliance Tool – Shirley Ellis, Energy Systems Laboratory
  • Texas Field Study – Implementing Targeted Education and Outreach – Richard Morgan, SPEER
  • Other Code Compliance Tools – Michael DeWein, Leidos
Distributed Use of Solar Energy: Multiple Perspectives – Panel Chair: Ross Pumfrey. Texas Solar Energy Society
  • Rooftop Solar – An Installer Perspective – D.J. Rosebush, Lighthouse Solar Community Solar
  • Community Solar – Lori Clark, Principal Air Quality Planner, NCTCOG
  • CPS Community Solar 1MW Installation – Shannon Wagner, CPS Energy
  • SolSmart Designation and Soft Cost Reduction Strategies – Chad Laurent, Meister Consultant Groups, Inc.
4:00pm – 4:15pm Networking Break
4:15pm – 5:30pm Clean Air Act Policy and Legislative Panel – Panel Chair: Cyrus Reed, Ph.D., Conservation Director, The Sierra Club, Lone Star Chapter
6:00pm – 7:30pm Evening Reception – Sponsored by METCO Engineering

Wednesday, Dec. 21 – Day Two of Conference

 7:30am Registration & Information Desk Open
 9:00am – 2:30pm Expo Arena Open
9:00am – 10:30am Energy Efficient & Sustainable Airport Facilities – Panel Chair: Dr. Morad Atif, Texas A&M University
  • Robert Barker, Houston Airport System
  • Juan-Carlos Baltazar, Texas A&M University
  • Ronak Patel, Greater Toronto Airport Authority (GTAA)
10:30am – 11:00am Networking Break
11:00am – 12:00pm Concurrent Breakout Sessions:
Malcom Verdict Memorial Student Poster Session – Poster Session Chair: Dr. Jeff Haberl, Energy Systems Laboratory
Energy Efficiency for Educational Facilities – Panel Chair: Dr. Gavin Dillingham, HARC
  • John Strybos, Alamo Colleges
  • David Oehler and Marcelo Jimenez, Judson ISD
12:00pm – 1:30pm Closing CATEE Awards Luncheon Betin Santos, CATEE & Poster Awards
  • Luncheon Keynote: International Perspective on Clean Air and Energy Efficiency in Buildings – Dr. Morad Atif, Architectural Engineering, TAMU
  • CATEE & Poster Awards – Betin Santos
1:30pm – 2:45pm Concurrent Breakout Sessions:
Texas Metro Area Roundtable: Energy Initiatives and Ozone Attainment/Maintenance Efforts
  • Nicholas Jones, AACOG
  • Andrew Hoekzema, CAPCOG
  • Lori Clark, NCTCOG
  • Shelley Whitworth, HGAC
  • Other COGs invited via teleconference
Industrial Energy Efficiency Efforts – Panel Chair: Erik Fowler, SPEER
  • Dr. Brian Rasmussen, ESL
  • Dennis Lilley, TDI Industries
  • HARC Industrial Energy Efficiency Initiatives – Jennifer Ronk, HARC
2:45pm Conference Adjourns
  • Host

    • Energy Systems Laboratory
  • Co-Host

    • SECO
    • SECO 2
  • Host Utility

    • CPS Energy
  • Gold Sponsors

    • METCO
  • Contributing Sponsors

    • Command Commissioning
    • Energy Commissioning Group
    • Environmental Defense Fund
    • McKinstry
    • Performance Services, Inc.
    • Sierra Club
  • Exhibitors

    • Alamo Colleges
    • Axium Solar
    • Texas Solar Energy Society