Program

Program

Last updated November 11, 2014

Tuesday, Nov. 18 – Pre-Conference Workshops

8:00am – 12:00pm International Energy Conservation Code® (IECC) 2012 & 2015– What’s the Difference? (.35 CEU/3.5 PDH)
9:00am – 12:00pm Continuous Commissioning® and Existing Buildings Tune-up (.25 CEU/2.5 PDH)
12:00pm – 1:00pm Lunch On Your Own
1:00pm – 5:00pm School Facilities Energy Management & Financing (.35 CEU/3.5 PDH)
Moderator: Collin Sandifer, Account Executive, Schneider Electric

Wednesday, Nov. 19 – Day One of Conference
(.6 CEU/6 PDH)

7:30am – 5:00pm Registration & Information Desk Open
8:00am – 8:00pm Exhibits Open
8:30am – 10:00am Opening Plenary:
  • Opening & Introductions – David E. Claridge, Ph.D., Director, Energy Systems Laboratory
  • Mike Eastland, Executive Director, North Central Texas Council of Governments
  • Jill Jordan, P.E., Assistant City Manager, City of Dallas
  • Andrew T. Cronberg, P.E., Interim Director, City of Fort Worth Water Department
  • Kate Zerrenner, Project Manager, U.S. Climate and Energy Program, Environmental Defense Fund (EDF)
  • John Schulz, Director of Sustainability Operations, AT&T Sustainability
10:00am – 10:30am Break/Exhibits
10:30am – 12:00pm Concurrent Breakout Sessions:
  • Learning from Green Schools and Existing Buildings
    Moderator: Gavin Dillingham, Ph.D., Research Scientist, Houston Advanced Research Center
    • Chad Corbitt, Energy Manager, Klein ISD
    • Kellie Williams, Energy and Sustainability Manager, Houston ISD
    • Steve Hanner, Director of Maintenance, Allen ISD
  • Innovative Technologies and Techniques
    Moderator: Betsy del Monte, FAIA, LEED BD+C, Campus Sustainability Consultant, Adjunct Professor, Lyle School of Engineering, SMU
    • Stu Tillman, CEO, CirrusAir
    • Rose Samano, Sales Manager Mission Critical, Mestex, and Sarah Swinford, Manager Engineered Sales, Mestex
    • Keith Reihl, Regional Sales Manager, Commercial, Mitsubishi Electric US Heating and Cooling
  • PACE as a New Program in Texas
    Moderator: Rachel Stone, Policy Coordinator, SPEER
    • Heather Cooke, Legislative and Environmental Program Coordinator, Austin Water Utility
    • Daniel C. Merkel, Finance Subcommittee Chairman, Fort Worth Better Building Challenge
    • Vincent Drieling, Account Executive, Johnson Controls
12:00pm – 1:30pm Lunch/Guest Speaker
  • Introduction of Lunch Plenary Speaker and Integrated Design – Paul Westbrook, SMTS, LEED AP, Sustainable Development Manager, Texas Instruments
  • Designing the Future Energy System for Cleaner Air: A National Laboratory Perspective – James Cale, Ph.D., Distributed Energy Systems Integration Group Manager, National Renewable Energy Laboratory
1:30pm – 3:00pm Concurrent Breakout Sessions:
  • Alternative Financing for Energy Efficiency
    Moderator: John Ashe, MBA, BEP, Director, CLEAResult
    • Barry Friedman, President, Friedman, Luzzatto & Co.
    • Eddy Trevino, P.E., CEM, Program Manager, State Energy Conservation Office
    • Drew Byrd, City Leader, Schneider Electric
  • Commercial & Institutional Green Building Performance
    Moderator: Jonathan Kraatz, Executive Director, USGBC North Texas Chapter
    • Steve Harrison, Managing Director, Facilities and Sustainability, Parmenter Realty Partners
    • Chris Mundell, Project Architect, Gensler
    • Ken Meline, Principal, DFW Consulting Group, Inc.
  • Collaboration is the Key – Public/Private Partnerships
    Moderator: Sam Gunderson, Conservation Specialist, City of Fort Worth
    • Amari Roskelly, LEED AP BD+C, GGP, GPCP, Communication Sub-Committee Chair, Fort Worth Better Buildings Challenge
    • Lisa Lin, LEED AP BD+C , Sustainability Manager, City of Houston
    • Gerald “Jerry” Kettler, Managing Principal and CEO, Facility Performance Associates
3:00pm – 3:30pm Break/Exhibits
3:30pm – 5:00pm Plenary Keynote Speaker Session – Clean Power Plan:
  • Introductions – Tom Fitzpatrick, Energy Efficiency Advocate/Consultant
  • Rob Lawrence, Senior Energy Advisor, USEPA, Region 6
  • Tom “Smitty” Smith, Texas Director, Public Citizen
  • Keynote Speaker – Raiford L. Smith, Vice President, Corporate Development and Planning, CPS Energy
5:30pm – 8:00pm Reception Among Exhibits
8:00pm End of Day One

Thursday, Nov. 20 – Day Two of Conference
(.35 CEU/3.5 PDH)

7:30am – 1:30pm Registration & Information Desk Open
8:00am – 1:30pm Exhibits Open
8:00am – 10:00am Plenary Session:
Moderator: Tod Wickersham, President, Beneficial Results, LLC
  • EE/RE Impacts on Emission Reductions – Jeff Haberl, Ph.D., Associate Director, Energy Systems Laboratory
  • EE/RE in the 83rd Texas Legislature: Updates – William E. “Dub” Taylor, Director, State Energy Conservation Office
  • A Conversation with Leading Legislators
    • The Honorable Representative Jason Isaac
    • The Honorable Representative Allen Fletcher
10:00am – 10:30am Breaks/Exhibits
10:30am – 12:00pm Concurrent Breakout Sessions:
  • Utilities – Efficiency Resources
    Moderator: Amy Martin, Manager of Program Design & Evaluation, Frontier Associates, LLC
    • Steve Mutiso, Energy Efficiency/Demand Response Coordinator, AEP Texas
    • David Dzierski, Program Manager, CenterPoint Energy
    • Program Manager, ONCOR (invited)
    • Manuel Sovero, Owner/Field Operations Manager, Bearwall Energy Efficient Solutions, LLC
  • Energy Codes Discussion
    Moderator: Cyrus Reed, PhD, Conservation Director, Lone Star Chapter, Sierra Club
    • Christine Herbert, Managing Director, SPEER
    • Shirley Ellis, Codes Specialist, Energy Systems Laboratory
    • John Umphress, Green Building and Sustainability Consultant Sr., Austin Energy
  • Regional Applications
    Moderator: Aijaz Khan, P.E., LEED-AP, Managing Energy Management, Dallas ISD
    • Marcos Ronquillo, Managing Partner, Beirne, Maynard & Parsons, L.L.P.
    • Lori Pampell Clark, Principal Air Quality Planner, NCTCOG
    • Jim Scrivner, Energy Manager, Irving ISD
    • David White, Regional Sales Manager, McKinstry
12:00pm – 1:30pm Awards Lunch Plenary & Dessert Among Exhibits
  • David E. Claridge, Ph.D., Director, Energy Systems Laboratory
  • Jeff Haberl, Ph.D., Associate Director, Energy Systems Laboratory
1:30pm Conference Adjourns
1:45pm – 3:45pm ESL Special Session on Energy Codes (By Invitation Only)
  • Host

    • Energy Systems Laboratory
  • Gold Sponsor

    • The Cynthia and George Mitchell Foundation
  • Silver Sponsors

    • Carlisle HVAC Products
    • CirrusAir Technologies, Inc.
    • Command Commissioning
    • EUMMOT
    • Facility Solutions Group
    • METCO Engineering
    • Mitsubishi Electric
    • Oncor
    • Schneider Electric
    • Texas Green Building Marketplace
    • Texas HERO
  • Contributing Sponsor

    • McKinstry
  • Collaborating Organizations

    • HARC
    • North Central Texas Council of Governments
    • SECO
    • SPEER
Escort Bayan Escort Escort Escort evden eve nakliyat